Cormac McCarthy-adaptációk – A hiábavalóság szavai
A Cormac McCarthy regényeibÅl készült filmek nem csupán a déli gótika jegyében demitologizált vadnyugatról, hanem az enyészetre Ãtélt emberiségrÅl is átfogó â de nem mindig tökéletes â képet adnak.
Nyolcvankilenc éves korában elhunyt az amerikai próza egyik legfontosabb képviselÅje, Cormac McCarthy. A regényeibÅl készÃtett adaptációkról elÅször a Filmvilág 2015 áprilisi számában Ãrtunk.
A Vad lovak elégikus szövegfolyamával McCarthy megkoszorúzta a vadnyugat mÃtoszának sÃrját. A cowboyok ideje elmúlt, a coltok helyett robbanómotorok hangja rázza meg a frissen aszfaltozott prérit. McCarthy Határvidék-trilógiájában â melynek nyitódarabja a Vad lovak â az évek során felépÃtett mesterséges western-tipológia sosem létezett. John Grady Cole története ugyanis a vadnyugat romantikájának hamvába holt kutatása. Ha voltak is arra mutató jelek, hogy egy-két cowboy felemelÅ szájharmonika-melódia kÃséretében lovagolt el a naplementében, McCarthy súlyos szavai ezeket földbe tiporták. A fejlÅdés zajától messze hajtott John Grady viszont még hisz abban, hogy a szabadság legkönnyebben lóháton közelÃthetÅ meg. A Billy Bob Thornton által rendezett filmváltozat egyik emlékezetes vágóképén â John Grady (Matt Damon) elvágtat egy teherautó mellett â rendkÃvül jól észlelhetÅ ez a naiv elvágyódás a mitikus western világába. McCarthy könyvében John Grady karakterét átjárja valamiféle önként vállalt és aszkétikus ragaszkodás felmenÅi erkölcs- és életrendjéhez. A mexikói határ átlépésével azonban hirtelen egy ismeretlen és kiszámÃthatatlan táj kebelezi be, melynek életjelein száraz por ül, végtelen ege pedig Åsi civilizációk csendjére borul.
Comments are closed.